Cikkek : 10 legendás ROCK VIDEOKLIP |
10 legendás ROCK VIDEOKLIP
2007.07.08. 00:19
Transzvesztita Queen-tagoktól a sztorizós Aerosmith korszakon keresztül a legbizarrabb animációs rémálmokig – hogy néz ki a jó zene? Természetesen nem az a kedvencünk, amelyikben áll egy pasi és a fejét rázva gitározik, így aztán a mezőny zöme a 90-es évekből származik. A Losing My Religion-t kihagytuk, mert bár zseniális, igazából semmi köze a rockhoz.
10. Aerosmith – Crazy
1994-ben az Aerosmith már az ötödik kislemezt készült kinyomni az egyébként elsöprő sikerű 1993-as Get a Grip nagylemezről, és nyilván nagyon jól látták ők is, hogy a bevált receptet egyrészt őrültség lenne megváltoztatni, másrészt viszont az eddigiekhez képest muszáj rátenni még egy lapáttal, hogy az MTV közönsége továbbra is odafigyeljen. Így aztán amikor a Crazy leforgatásának nekiveselkedtek, először is fogták a 2 előző klipben bevált Alicia Silverstone-t, aztán megtoldották a frontember lányával, aki ugyebár nem volt más, mint a már tiniként is bombázó Live Tyler, majd fűztek köréjük egy enyhén leszbikus hangvételű vadóc és szexi sztorit, és innentől kezdve már nem lehetett elrontani. Nézd meg most!
9. Blur – Song 2
Csak 2 perces, 1997-ben mégis akkorát szólt, hogy ez lett az egyetlen Blur-szám, ami Amerikába is áthallatszott. Amint maga a szám is, úgy a hozzá készült klip is kompakt, de ugyanakkor közben csak úgy vibrál az energiától. Egy kicsi, baljós tapétával kibélelt szobában zúz a Blur, tombol egy láthatatlan tornádó, egy elsöprő erejű robbanás a falhoz passzírozza a lelkesen zenélő Blur-tagokat. Annyi energia van benne, hogy Amerikában azóta is hokimeccsek aláfestőzenéjének használják. Nézd meg most!
8. Arctic Monkeys – The View From the Afternoon
Listánk legfrissebb eleme 2006 tavaszán került a képernyőkre, a világot tavaly egy csapásra meghódító Arctic Monkeys harmadik klipjeként. A fekete-fehér klip koncepciója lefegyverzően egyszerű: egy srác fogja magát, és a barátságtalan, lepusztult lakótelep kellős közepén leül a dobszerkó mögé és egyszer csak hihetetlen tempóban elkezd dobolni. A legkevésbé sem érdekli se a hideg, se a kacérkodó lánykák, se az őt kajával megdobáló keménycsávók, még a tenyeréből kicsorduló vér se: csak a zene számít. Sugárzik a felvételből az az elsöprő lendület, ami a tizenévesekből verbuválódott Arctic Monkeys-t méltóvá teszi a világhírnévre. Nézd meg most!
7. Placebo – Song to Say Goodbye
Szintén idei darab. Egy fájdalmas, szívbemarkoló történet az apukájáról gondoskodó kisfiúról. A klipben maga az együttes egyáltalán nem jelenik meg, vizuálisan legalábbis nem, hétköznapi, napsütötte utcákat és teljességgel szokványos épületbelsőket látunk. Kivételesen nincsenek kirúzsozott férfiajkak, sehol egy feketére lakkozott köröm vagy rosszul levágott séró, de a képekben így is ott van minden, amiről a Placebo szól: lemondás, melankólia, drámai kiábrándultság, sérült lelkek. Valami érthetetlen oknál fogva ezt a mesterművet az együttes hazájában, Nagy-Britanniában nem mutatták be, ott a Meds album bemutatkozó slágere a Because I Want You volt, egy teljességgel jellegtelen gitározós-ugrándozós klippel. Végre egyszer nekünk jobb! Nézd meg most!
6. Billy Idol – Cradle of Love
Két korszak találkozásakor készült ez a klip, pontosan 1990-ben: összegez mindent, ami felejthetetlenné tette a 80-as éveket, de már benne van a következő évtizedre jellemző letisztultság, utoljára rúg bele a rossz ízlés nevében a hamarosan mindent formába rendező design-uralmon. A zene eszméletlenül húzós, a csaj pedig annak rendje és módja szerint vad és szexi. Az, hogy a klip hatalmas sikert aratott és közben nagyon jó is, nem olyan meglepő, ha belegondolunk, hogy a rendezője David Fincher, aki tíz évvel később már a Hetediken, és a Harcosok klubján is túl volt. Maga Billy Idol gyakorlatilag alig tűnik fel a klipben (csak a falon levő posztereken elevenedik meg, lenyomja a Warhol-stílusú Marilyn Monroe-kat), ennek oka, hogy nem sokkal azelőtt súlyos motorbalesetet szenvedett, amiben majdnem elvesztette az egyik lábát. Nézd meg most!
5. Queen – I Want to Break Free
A legrégebbi szám a listánkon – 1984-es. Ebben az időben még kevés rockernek jutott eszébe, hogy klip helyett ne csak valami jól-rosszul összevágott koncertfelvételt vágjon a tévénézők arcába – a Queen úttörő volt ezen a téren (is). Húsz évesnél régebbi ez a klip, de felejthetetlen klasszikus, csak az nem emlékszik rá, aki sose látta: az együttes négy tagja mind nőnek van beöltözve. Freddie tűzről pattant menyecskeként teljes erőbedobással porszívózik, Brian May szaténköntösben várja, hogy megszáradjon a szépen becsavart haja, Roger Taylor, a dobos egy az egyben mint a későbbi Baby Spice, miközben John Deacon öregedő nagymamként csendben gyászol. A gitárszólóhoz készített modernista jazzbalett-fantázia, amiben Freddie a macskanadrágba bújt statisztákra keresztben ráfekve görög tova a horizont felé, ehhez képes már csak a hab a tortán. Nézd meg most!
4. Guns’n’Roses – November Rain
Minden idők egyik legnépszerűbb és legnagyszerűbb rock balladájához a zenéhez hasonlóan nagyszabású klipet is készítettek, egy majdnem tíz perces kisfilmet. Minden benne van, amiről a rockzene szól: szex, drogok és végtelen gitárszólók; zongora és zúzás; egy esküvő és egy temetés; fent és lent. Aztán persze az egészet elmossa az eső. A klip elvileg egy trilógiába tartozik, a Don’t Cry és az Estranged közé, de hírnevében messze túlszárnyalta a két másik számot – pedig azokhoz is hasonló kaliberű klipeket forgattak, kevesebb sikerrel. Nézd meg most!
3. Marylin Manson – The Beautiful People
Ha tetszik, ha nem, Marylin Manson mindig is legalább ugyanannyira szólt a külsőségekről, mint a zenéről. Floria Sigismondi rendezőnő Christina Aguilerától David Bowie-ig sok mindenkivel fölpróbáltatta torz és önsanyargató kosztümjeit, de a maskara Marilyn Mansonnak állt messze a legjobban. A kedves Floria a monoton zombizenéhez fekete-fehérben forgatta le a sátáni fogszabályzókat és a démoni gólyalábakat viselő klipet, amit végignézni valószínűleg mazochizmus. És közben mégis ellenállhatatlan. Ezt csinálja utánuk valaki. Nézd meg most!
2. Radiohead – Paranoid Android
A második helyezettünk egy hat és fél perces rajzfilm. A főszereplője Robin, aki egy rosszul megrajzolt világban valószínűleg nem józanul és nem is a jó irányban indul útnak a haverjával, és így igen valószerűtlen szituációkba kerül: magával viszi például egy kétségbeesett és egyben perverz ENSZ-funkcionárius, aztán férfi tengerészkurvákkal is találkozik, majd kiröhögik a kocsmában, ahol valakinek a hasából egy második fej nő ki (ezt a részt a tévében ki szokták kockázni), de végül megmentik a sellők és ping-pongozik egy angyallal. Talán mondani se kell, hogy a rendező a borús-boult skandináviából származik, egészen pontosan svéd. Hogy az egész mit jelent, azt persze senki sem tudja, de az érzés, amit a klip visszaad, valahonnan mégis ismerős. És józanul is szoktad érezni. Nézd meg most!
1. Nirvana – Smells Like Teen Spirit
A rock-klipek jéghegyének csúcsán pedig mi más lenne, mint az 1991-ben az egész könnyűzenét megújító (meggyalázó, felkavaró, összezavaró, újraálmodó, átértelmező, stb.) klasszikus a Nirvanától. A zenekar a klipben valami elkárhozott suliban koncertezik – a pompomos lányok nagy piros anarchista A-betűt hordanak, a közönség beindul és szétüti a berendezést, a tornateremben pedig baljós sötétség uralkodik. És akkor a táncoló takarítóbácsiról, aki mintha egyenesen a Twin Peaks vörös függönyös szobájából érkezett volna, még nem is beszéltünk. Generációk sírják vissza. Nézd meg most!
Forrás: SoproniRocks.hu
|